7 luty 2021

Gdańsk: Europejskie Centrum Solidarności będzie otwarte od 11 lutego

fot. By Yanek - http://fotopolska.eu/587410,foto.html?o=b144720 Fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37155037
11 lutego Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zostanie ponownie otwarte dla gości. Placówka będzie czynna cztery dni w tygodniu - od czwartku do niedzieli. Odwiedzającym udostępniona zostanie wystawa stała oraz wystawa czasowa pt. "Sierpień’80. Bez strachu, ale z rozwagą".
REKLAMA

Jak podkreśliła w komunikacie prasowym Grażyna Pilarczyk z Europejskiego Centrum Solidarności, zwiedzanie odbywać się będzie przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Goście będą zobowiązani do dezynfekcji dłoni, zakrywania ust i nosa, zachowania dystansu społecznego.

"Wszystkie powierzchnie, których dotykają nasi goście – m.in. ławki, poręcze, klamki, obicia foteli, monitory na wystawie itd. – pokryte zostały trwałą powłoką fotokatalityczną, która zabija koronawirusa oraz inne wirusy, bakterie i grzyby. Preparat jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, a przy tym niewidoczny gołym okiem i nieodczuwalny podczas dotyku" - poinformowała Pilarczyk.

Wyjaśniła, że zwiedzanie będzie możliwe tylko indywidualnie. "Warto więc skorzystać z audioprzewodnika, który ułatwia i wzbogaca zwiedzanie. Jego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu. Po każdym użyciu będzie on poddawany dezynfekcji" - dodała.

ECS udostępni odwiedzającym wystawę stałą, która znajduje się na dwóch kondygnacjach budynku i zajmuje ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Podzielona jest na siedem sal. Przy użyciu archiwalnych przedmiotów, dokumentów, rękopisów, zdjęć, projekcji wideo i interaktywnych instalacji opowiada ona nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale też o zmaganiach innych narodów mierzących się z siłą reżimów komunistycznych.

Częścią ekspozycji są tablice z 21 żądaniami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Można tam również zobaczyć suwnicę, na której pracowała Anna Walentynowicz, milicyjnego stara, jakim transportowano opozycjonistów czy zrekonstruowaną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, rozjechaną w stanie wojennym gąsienicami czołgów. Wśród pamiątek jest też oryginalna opozycyjna drukarnia, skonstruowana m.in. z części do pralki "Frania".

Oprócz wystawy stałej goście będą mogli zwiedzić bezpłatną wystawę czasową "Sierpień’80. Bez strachu, ale z rozwagą" oraz obejrzeć panoramę na stocznię i miasto, rozpościerającą się z tarasu. Otwarty będzie też sklep muzealny. Kawiarnia ma pracować tylko w trybie na wynos.

"Kierowcy mogą korzystać z parkingu podziemnego (wjazd od ul. Nowomiejskiej), a kupując bilet wstępu, uzyskuje się 4 godziny parkowania gratis" - przekazała Pilarczyk.

Dodała, że wyłączone z użytkowania pozostaną: Wydział Zabaw, biblioteka, czytelnia archiwum, mediateka, przestrzeń społeczna "Solidarność Codziennie" oraz restauracja.

Jak zapowiedział cytowany w komunikacie prasowym dyrektor ECS Basil Kerski, każdy z gości, który odwiedzi placówkę w najbliższy czwartek (11 lutego), może liczyć na niespodzianki.

"O ile ruch turystyczny wciąż jest utrudniony, o tyle szczególne zaproszenie kierujemy do gdańszczanek i gdańszczan, którzy wyposażeni w Kartę Mieszkańca mogą zwiedzić naszą wystawę za darmo. Odwiedzajcie nas, mieszkańcy Sopotu, Gdyni i okolic Trójmiasta, bo po tak długim lockdownie, dobrze jest doświadczyć nowych wrażeń, poobcować ze sztuką i poszerzyć horyzonty" - dodał Kerski.

ECS będzie czynne cztery dni w tygodniu. W czwartki i piątki wystawa stała będzie dostępna dla gości od 10.00 do 18.00, a w weekendy od 10.00 do 20.00. Placówka zachęca do zakupu biletów przez stronę internetową - https://bilety.ecs.gda.pl/. (PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ mrr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2021-05-02 19:30
miejsce
Kościół św. Katarzyny, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-14 18:00
miejsce
Stary Maneż, Gdańsk, ul. J....
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-15 21:00
miejsce
Stary Maneż, Gdańsk, ul. J....
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-23 15:30
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany