6 listopad 2019

Gotówka płynie z Polski na Ukrainę. Taniej przekazać niż przelać elektronicznie

Pracujący w Polsce cudzoziemcy z Ukrainy, którzy chcą swoimi zarobkami wspierać rodzinę za wschodnią granicą, najczęściej szukają pośredników, którzy mogą przewieźć pieniądze, niż sposobów na jej przelanie na konta na Ukrainie. Transfer wiąże się z kosztami przesyłu i przewalutowania.
Koronawirus
pomorskie
1208
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Ponad 600 tysięcy Ukraińców pracuje w naszym kraju oficjalnie - mają etaty i odprowadzają składki ZUS. W szarej strefie, bez rejestracji do systemu, jest ich jeszcze więcej, około 1,5 miliona. W Polsce Ukraińcy mogą liczyć zarobki dwa razy większe niż w swojej ojczyźnie. Nic więc dziwnego, że przybywają tu po lepsze życie. Przy okazji zapełniają luki na naszym rynku pracy, tworzą PKB, płacą podatki, tworzą rynek. Także w zakresie usług bankowych, jakim są przekazy pieniężne. Jak podaje money.pl, powołując się na dane Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym półroczu 2018 przekazy z Polski na Ukrainę wyniosły aż 3,3 mld złotych To stawka tego oficjalnego kanału przelewów. Część pracowników, szukając oszczędności, przekazuje pieniądze za pośrednictwem kierowców TIR-ów, busów czy pasażerów pociągów.

Jak dowiedział się portal, do tych działających na własną rękę chce dotrzeć ukraiński startup PayUkraine. Jak wytłumaczył money.pl Evgeny Chamtonau, jeden z twórców tego przedsięwzięcia, cena przekazu nie będzie przekraczać 7 złotych, w tych kosztach zmieści się całość operacji bankowej. Z usług PayUkraine korzysta już 20 tysięcy użytkowników. W Polsce 94 proc. użytkowników to Ukraińcy, a 6 proc. to Polacy, przeważnie polscy pracodawcy płacący pensjena ukraińskie rachunki.


Źródło: money.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
1208
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2020-10-10 17:30
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-11 17:00
miejsce
Klub Muzyczny Parlament, Gdańsk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 17:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 20:00
miejsce
Kościół św. Katarzyny, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany