Młodzież z Trójmiasta chce uczyć się pierwszej pomocy [video]
Jest nad czym pracować
Strach i brak podstawowych umiejętności stanowią poważny problem wśród młodzieży w sytuacji wymagającej udzielenia pierwszej pomocy. Widać to m.in. na paradokumentalnym filmie nagranym na terenie szkoły, który przedstawia reakcje trójmiejskich uczniów na zainscenizowaną przez organizatorów sytuację zagrożenia ludzkiego życia, a także pokaz pierwszej pomocy.
„Z ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród uczniów przed rozpoczęciem warsztatów wynika, że aż 38% z nich w ogóle nie podjęłaby próby udzielenia pierwszej pomocy. To pokazuje nam jak dużo pracy jeszcze przed nami. Widzimy jednak, że młodzież szybko się uczy, trzeba tylko dać jej tą możliwość” – mówi lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED.
„Uważam, że szkolenie było dobrze przeprowadzone. Dało mi większą świadomość i na pewno przyda mi się. Jeśli znajdę się w takiej sytuacji to będę wiedział, co mam zrobić” – mówi jeden z przeszkolonych uczniów. „Szkolenia uczą nas właśnie tego wszystkiego, jak mamy się zachować, żebyśmy się nie bali, bo tak naprawdę pomagamy tej osobie, a nie robimy jej krzywdę” – dodaje uczennica liceum w Gdańsku. Uczniowie chcą praktycznej wiedzy i systematycznych szkoleń
Dobrą informacją jest to, że 93% uczestników tegorocznej kampanii „Umiem Pomóc” dostrzega potrzebę regularnych szkoleń z pierwszej pomocy. Młodzież chce się uczyć i zdaje sobie sprawę z tego, że tylko systematyczne szkolenia są w stanie pomóc im w trwałym przyswojeniu wiedzy, która może kiedyś uratować czyjeś życie. Uczniowie oczekują od szkoleń przede wszystkim praktycznej wiedzy nt. pierwszej pomocy (47% ankietowanych) oraz usystematyzowania wiadomości, których nauczyli się do tej pory (39% ankietowanych).
„W naszej kampanii staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom młodych ludzi. Jesteśmy praktykującymi ratownikami i dzięki temu możemy przekazać uczniom wiedzę opartą na naszym doświadczeniu. Podczas prowadzonych przez nas szkoleń uczniowie zdobywają więc nie tylko wiedzę, którą mogą znaleźć w książkach, ale też słuchają prawdziwych historii, które pomogą im oswoić się z tym, nieznanym im tematem” – mówi Maciej Pająk, Dyrektor Pogotowia Grupy LUX MED.
To już 4. edycja kampanii „Umiem Pomóc”
W tym roku szkolenia z pierwszej pomocy odbyły się w 8 wybranych szkołach ponadgimnazjalnych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Wszystkie szkoły uczestniczące w kampanii otrzymały certyfikaty poświadczające udział w zajęciach. Uczniowie natomiast uzyskali potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych. Do tej pory w ramach kampanii „Umiem Pomóc” przeszkolonych zostało łącznie prawie trz tysiące uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia oraz Trójmiasta. Więcej informacji o kampanii „Umiem Pomóc” na stronie www.umiempomoc.pl