W szpitalu na Zaspie otwarto oddział obserwacyjno-zakaźny dla dzieci
Utworzony oddział obserwacyjno-zakaźny dla dzieci znajduje się na parterze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku Zaspie. Zajmuje obszar po byłych blokach operacyjnych oraz kardiologii inwazyjnej.
Oddział został przeniesiony z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przy ul. Smoluchowskiego, które wchodzi w skład spółki Szpitale Pomorskie. W Centrum nie było zaplecza diagnostycznego ani dostępu do intensywnej opieki medycznej.
"Dzięki inwestycji w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku powstał ośrodek o wysokim standardzie, z dostępem do laboratorium, zapleczem diagnostycznym i intensywnej opieki medycznej" - powiedziała, cytowana w komunikacie, członkini zarządu województwa pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.
Zapewniła, że dzięki lokalizacji oddziału na terenie szpitala na Zaspie skróci się czas oczekiwania na diagnozę i rozpoczęcie leczenia. "Mali pacjenci będą też mieli szybszy dostęp do konsultacji medycznych" - podkreśliła.
W komunikacie podano, że w wyniku przeprowadzonej inwestycji przygotowano oddział z wydzielonymi odcinkami dla dzieci młodszych (0-3 lata) oraz dzieci starszych (3-18 lat), który umożliwia jednoczesną hospitalizację 25 pacjentów. Zaznaczano, że obecna umowa z NFZ pozwala realizować kontakt na maksymalnie 20 łóżkach.
Na oddziale leczone będą m.in. dzieci z chorobami zakaźnymi wieku dziecięcego, chorobami przewodu pokarmowego, ostrymi infekcjami układu oddechowego, ostrymi i przewlekłymi schorzeniami wątroby, neuroinfekcjami oraz zespołami nabytych niedoborów odporności. Oddział znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z odcinkiem pediatrycznym Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, co umożliwi ograniczenie rozprzestrzenia się zakażeń.
Zakupiono wyposażenie medyczne i niemedyczne oraz sprzęt: aparaty EKG i USG, defibrylator, centralę monitorującą, pompy infuzyjne, inhalatory, kardiomonitory, ssaki elektryczne i aparaty do tlenoterapii wysokoprzepływowej.
Przebudowano łącznie ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tworząc na poziomie niskiego parteru pomieszczenia poradni laktacyjnej, pokoju lekarskiego wraz łazienką, pokoju ordynatora wraz z łazienką, pomieszczeń łazienek dla pacjenta, sekretariatu, pokoju socjalnego nauczycieli, pomieszczeń magazynowych, pomieszczeń wentylatorowni oraz pomieszczeń technicznych.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 16,3 mln zł. (PAP)
pm/ jann/
