W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika otwarto Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa
"Naszym naczelnym celem (podczas zaplanowanego indywidualnie dla każdego chorego leczenia) będzie zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych" - powiedział, cytowany w komunikacie, kierownik oddziału dr hab. Rafał Pankowski.
Zapewnił, że zespół działa zgodnie z przekonaniem, że dla każdego chorego należy opracować indywidualną strategię leczenia. "O ile to możliwe i w zależności od leczonych schorzeń, zawsze będziemy podejmować próbę terapii jak najmniej inwazyjną dla chorego" - zapewnił.
Szpital poinformował w komunikacie, że nowy oddział powstał w miejscu dawnego oddziału pediatrii Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Modernizacja przestrzeni polegała na utworzeniu 15-łóżkowego oddziału z dwiema 2-osobowymi salami wzmożonego dozoru, trzema salami 2-osobowymi, trzema salami 1-osobowymi, dwiema izolatkami, łazienkami pacjenta, pomieszczeniami towarzyszącymi, punktem pielęgniarskim, pokojem przygotowania, pokojem oddziałowej oraz bezpośrednim połączeniem z budynkiem nr 8, w którym znajdują się bloki operacyjne. Łączna powierzchnia użytkowa wynosi ponad 541 m2.
W komunikacie zapewniono, że pacjenci będą mieć do dyspozycji pokoje z dostępem do sanitariatów. Zaznaczono również, że modernizacja przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa epidemiologicznego oddziału oraz zapewnione zostały warunki intymności pacjenta w czasie pobytu, badań, rozmów z rodziną i lekarzem.
Kierownik oddziału, cytowany w komunikacie zapewnił, że podczas leczenia wykorzystywane będą zwiększające bezpieczeństwo pacjenta oraz poprawiające skuteczność terapii techniki: mikrochirurgiczne, małoinwazyjne, śródoperacyjną tomografię komputerową, neuronawigację komputerową 3 D, neuromonitoring rdzenia i korzeni nerwowych.
W ramach modernizacji zakupiono wyposażenie i sprzęt medyczny m.in. łóżka elektryczne, kardiomonitory, maceratory, centralę systemu monitorowania pacjenta, systemy ogrzewania pacjenta, wózki transportowe, lampy zabiegowe, zestawy pomp infuzyjnych, stół zabiegowy, aparaty EKG, defibrylator, tor wizyjny, aparat USG, aparat RTG z ramieniem C oraz aparat do neuromonitoringu.
Podkreślono, że Kliniczny Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa będzie specjalizować się w leczeniu zarówno operacyjnym jak i nieoperacyjnym schorzeń kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach zarówno u dorosłych jak i dzieci, takich jak: zespoły bólowe grzbietu, krzyża, karku, rwy (kulszowe, udowe, barkowe), zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatie, stenozy (ciasnota kanałowa, otworowa), niestabilności segmentów kręgosłupa, kręgozmyki, tyłozmyki, deformacje kręgosłupa (skoliozy, hyperkyfozy Schauermanna, zaburzenia balansu).
Modernizacja oddziału, która trwała dwa lata, kosztowała prawie 17 mln złotych. Ponad 16 mln zł pochodziło z Samorządu Województwa Pomorskiego, ponad 720 tys. złotych to środki własne spółki. (PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ agz/