Według informacji podanych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w czwartek w południe ze względu na zakwit sinic w wodzie nie można korzystać z kąpieliska strzeżonego nad Jeziorem Gałęźnym w Kościerzynie (Pomorskie).
W środę zakaz kąpieli dotyczył też kąpielisk morskich w Gdańsku Brzeźnie i Jelitkowie. W czwartek w wodzie nie stwierdzono sinic i kąpieliska ponownie zostały otwarte.
Gdański Ośrodek Sportu na swojej stronie internetowej poinformował, że od 15 sierpnia nie działają dwa kąpieliska morskie: Piastowska Gdańsk Jelitkowo oraz Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno.
W przypadku zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.
Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa. (PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ apiech/