reklama
kategoria: Turystyka
12 październik 2024

Nadwiślańska kolejka zostanie wydłużona do Opola Lubelskiego

zdjęcie: Nadwiślańska kolejka zostanie wydłużona do Opola Lubelskiego / v20859200
v20859200
Turyści podróżujący wąskotorówką w przyszłym sezonie będą mogli dojechać z Karczmisk do Opola Lubelskiego – zapowiedział kierownik Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej Kamil Domański. W tym roku z tej atrakcji skorzystało już ponad 15 tys. osób.
REKLAMA

Domański poinformował PAP, że rozpoczęto przebudowę dwóch mostów i jednego wiaduktu na szlaku Karczmiska-Opole Lubelskie oraz jednego mostu na odcinku Karczmiska-Nałęczów. „Po ukończeniu remontów w przyszłym sezonie planujemy kursować do Opola Lubelskiego” – zapowiedział.

Obecnie nadwiślańska wąskotorówka kursuje na odcinkach Karczmiska-Polanówka (5 km) i Karczmiska-Poniatowa (10 km). Trasa do Opola Lubelskiego (ok. 10 km) byłaby trzecią w rozkładzie.

Kierownik nie wykluczył uruchomienia w przyszłym roku także kursów na trasie Karczmiska-Nałęczów. Realizację tych zamiarów uzależnił od pozyskania środków na wymianę ponad 30 tys. podkładów. Poinformował, że trwają prace do stacji Wymysłów, czyli pierwszego przystanku z Karczmisk w stronę Nałęczowa.

Jak przekazał Domański, od 1 maja do końca września br. kolejką przejechało ponad 15 tys. turystów. Przy dobrej pogodzie do końca sezonu, czyli do 27 października - spodziewa się - liczba podróżnych wzrośnie do ok. 16 tys. Dodatkowe przejazdy zaplanowane są na 11 listopada i w Mikołajki - 7 i 8 grudnia.

Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim poinformowało, że 7 października br. podpisało z dwiema firmami umowy na remonty mostu w miejscowościach Mareczki (rz. Bystra), dwóch mostów w Woli Rudzkiej (rz. Chodelka) oraz wiaduktu w Opolu Lubelskim nad ul. Rybacką. Od dnia podpisania umowy przedsiębiorstwa mają 150 dni na realizację inwestycji, na które samorząd uzyskał blisko 1,2 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Nadwiślańską Kolejkę Wąskotorową wybudowano w 1892 r. Początkowo miała drewniane tory, po których kursowały specjalne konne zaprzęgi transportujące buraki cukrowe z pól do cukrowni. Po 1900 r. wprowadzono trakcję parową, po której jeździły dwa niemieckie parowozy. W 1916 r. powstał odcinek do Nałęczowa. Główna trasa przebiegała od Nałęczowa, przez Karczmiska, do Opola Lubelskiego. W 1938 r. powstał odcinek do nowo wybudowanych zakładów elektrotechnicznych w Poniatowej. W 1968 r. kolej zastąpiła trakcję parową spalinowymi lokomotywami rumuńskimi Lxd2, które jeżdżą do dzisiaj.

Popularność przewozów wąskotorówką zaczęła spadać w latach 90. W 2001 r. z racji nieopłacalności zlikwidowano koleje dojazdowe w Polsce. W 2002 r. starostwo w Opolu Lubelskim wydzierżawiło kolejkę. Od 2008 r starostwo jest jej właścicielem, a operatorem - Zarząd Dróg Powiatowych z siedzibą w Poniatowej.

W 2012 r. część kolejki została ponownie oddana do użytku po remoncie za ponad 4 mln zł. Inwestycja dofinansowana była ze środków unijnych. Od 2021 r. turyści mogą wypożyczyć także 50 drezyn rowerowych. Na stacji w Karczmiskach powstał duży parking, plac zabaw, mini park, w którym są organizowane ogniska. Wyremontowana została też wieża widokowa z lunetą obserwacyjną.

Obecnie kolejka stanowi atrakcję turystyczną.(PAP)

pin/ bar/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gdańsk
1.1°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 15:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2024-11-21 19:00
miejsce
Pub 107, Gdańsk, Ogarna 107D
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-21 19:00
miejsce
Polska Filharmonia Bałtycka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-21 19:00
miejsce
Akademicki Klub Politechniki...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-21 19:00
miejsce
Klub Muzyczny Parlament, Gdańsk,...
wstęp biletowany