7 lipiec 2021

Socha: strategia demograficzna jest wyzwaniem dla Polski numer jeden

fot. PAP
Strategia demograficzna jest wyzwaniem dla Polski numer jeden - powiedziała w środę w Gdańsku pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, podsekretarz stanu w ministerstwie rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
REKLAMA

Wiceminister uczestniczyła w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w konsultacjach z samorządowcami projektu Strategii Demograficznej 2040.

Projekt Strategii Demograficznej 2040 został przedstawiony przez rząd w połowie czerwca. Dokument ten zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

"Jeżeli nie rozwiążemy kryzysu demograficznego, jeśli nie wyjdziemy z pułapki niskie dzietności grozi nam dalsza część +zimy demograficznej+, trwała zmiana struktury demograficznej, która już nastąpiła przez ostatnie 30 lat, co będzie miała negatywne skutki dla całego społeczeństwa. Będziemy mieć groźbę zahamowania wzrostu gospodarczego spadek popytu, konsumpcji, wyzwanie dla systemu emerytalnego, obniżenie innowacyjności i inne negatywne skutki" - powiedziała na konferencji prasowej Socha.

Podkreśliła, że jest szansa na to, by przezwyciężyć kryzys demograficzny. "Przeanalizowaliśmy wszystkie możliwe badania naukowe, polityki innych krajów, przeprowadziliśmy również własne badania w tym zakresie. Wiemy, co wpływa na dzietność i w jakim kierunku powinniśmy pójść, by to zmienić" - dodała.

Wyjaśniła, że Strategia Demograficzna 2040 prezentuje 12 obszarów i to jest "kompleksowe i spójne podejście".

"Natomiast w pierwszym etapie chcemy skoncentrować się na czterech priorytetowych obszarach. Te cztery obszary to polityka mieszkaniowa, przyjazny rodzicom rynek pracy, rozwój instytucji i różnych form opieki nad małymi dziećmi i obszar związany z szeroko pojętym zdrowiem w różnych dziedzinach. Część rozwiązań, które w tych priorytetowych obszarach rekomendujemy już znalazła się w Polskim Ładzie i to gwarantuje nam szybką i sprawną realizację kluczowych instrumentów szczególnie w obszarze mieszkaniowym, które jest wyzwaniem numer jeden w skali całego kraju" - mówiła pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej

Zaznaczyła, że najważniejsze instrumenty to mieszkanie bez wkładu, rodzinny bon mieszkaniowy i uproszczenie formalności związanych z budownictwem jednorodzinnym.

"Przez najbliższe 20 lat należy się spodziewać spadku liczby urodzeń i wzrostu liczby zgonów, co jest oczywiście skutkiem wyżu powojennego, który teraz zaczął wymierać. I to są bardzo liczne roczniki. Dziś mniej więcej rodzi się w Polsce rocznie 360 tysięcy dzieci, a po wojnie to było 760 tysięcy (...) Ujemny przyrost naturalny będzie trwał przez co najmniej 20 lat i to w sposób zauważalny, co najmniej 200-tysięczne miasto będzie znikało co roku z mapy Polski" - dodała Socha.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich podkreślił, że region Pomorza województw jest "liderem w zakresie wskaźników demograficznych".

"Uważamy, że jest to fundament i ta perspektywa rozwoju, która sprawia, że bardzo optymistycznie patrzymy w przyszłość. Z roku na roku liczba mieszkańców Pomorskiego rośnie, ale nie rośnie wyłącznie z tego powodu, że mamy dobry wskaźnik przyrostu naturalnego, ale mamy też dodatni wskaźnik migracji wewnętrznej, dodatni mamy też wskaźnik migracji zagranicznej" - nadmienił wojewoda.

W ramach strategii wprowadzona ma być gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 (praca zdalna, praca hybrydowa lub elastyczny czas pracy). Wybór będzie uzależniony od charakteru wykonywanej pracy oraz dokonywany w oparciu o porozumienie pracodawcy z pracownikiem. Przewidziano również gwarancję pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4, poszerzoną o zapis, że pracodawca nie może dyskryminować pracownika ze względu na wymiar czasu pracy poprzez wykluczenie go z przywilejów pracowniczych.

Strategia przewiduje również utworzenie (we współpracy z administracją samorządową) modelowego centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym. Centrum będzie zapewniać m.in. kompleksową, wysokospecjalistyczną opiekę nad niepłodnymi parami oraz parami z doświadczeniem poronienia, a także rodzicami oczekującymi urodzenia dziecka.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2021-09-26 16:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 18:30
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Klub Muzyczny Parlament, Gdańsk,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-29 20:00
miejsce
Dom Harcerza, Gdańsk, ul. Za...
wstęp biletowany