Nabór projektów do Sopockiego Budżetu Obywatelskiego - do 30 kwietnia
Pomysły można zgłaszać w formie elektronicznej na stronie internetowej Sopockiego Budżetu Obywatelskiego lub pisemnie na wnioskach papierowych m.in. w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Sopotu, a także wrzucając formularz do jednej z urn - specjalnych zielonych skrzynek, które stoją przed budynkami zajmowanymi przez Urząd Miasta Sopotu (tj. przy ul. Kościuszki 18, 20 i 25/27).
"Jak co roku, czekamy na propozycje projektów ogólnomiejskich i o charakterze lokalnym. Pomysł może zgłosić każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Sopotu lub organizacja pozarządowa z siedzibą w Sopocie. Wnioskodawca może zgłosić więcej niż jeden projekt. Inicjatywa może dotyczyć wszystkich spraw należących do zadań własnych gminy i powiatu, których realizacja jest możliwa w ramach jednego roku budżetowego" - informuje Urząd Miasta Sopotu.
W obecnej edycji Sopockiego Budżetu Obywatelskiego wprowadzono nowości, dzięki którym – jak przekonuje magistrat - jest on jeszcze bliżej mieszkańców.
"Jedną z nich jest podział miasta na 8 okręgów. Kwota, którą otrzymają do dyspozycji mieszkańcy każdego okręgu, jest uzależniona od liczby zameldowanych osób. To rozwiązanie zapewnia mieszkańcom wszystkich okręgów równe szanse" – podano w informacji.
Kolejną nowością jest wprowadzenie premii za najwyższą frekwencję. "Mieszkańcy zwycięskiego okręgu otrzymają bonus w wysokości 100 tysięcy złotych na realizację projektu, który będzie +pierwszy pod kreską+" – przekazał urząd.
Dodatkowo zadecydowano o powiązaniu łącznej kwoty Sopockiego Budżetu Obywatelskiego z wysokością wydatków gminy, zawartych w ostatnim sprawozdaniu z wykonania budżetu.
"Zgodnie z nowym regulaminem jest to 0,8 procent tej kwoty. Oznacza to, że łącznie na SBO na 2026 rok przeznaczono 4 124 653 zł. To prawie 8 proc. więcej niż w poprzedniej edycji" – informuje magistrat.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie sopot.budzetobywatelski.pl. (PAP)
dsok/ drag/
