Wiosenna akcja ratowania migrujących płazów
Przedstawiciel gdańskiego ratusza Jędrzej Sieliwończyk poinformował w środę o rozstrzygnięicu konkursu na realizację zadania dotyczącego ochrony płazów w mieście. Wybrano ofertę stowarzyszenia MiastoRelacje, które zrealizuje projekt Chronimy Płazy Gdańska.
"Każdej wiosny tysiące płazów ginie pod kołami samochodów, próbując dotrzeć do miejsc rozrodu. Dodatkowo wiele z nich wpada do studzienek, kanałów czy innych pułapek stworzonych przez człowieka, z których nie potrafią się wydostać. Aby przeciwdziałać temu problemowi, podejmujemy działania mające na celu ochronę tych pożytecznych stworzeń" – zauważył Sieliwończyk.
W ramach projektu w znanych miejscach wędrówek płazów, szczególnie dla nich niebezpiecznych, rozstawione zostaną specjalne płotki, które uniemożliwią im wychodzenie na jezdnię. Przy płotkach ustawione będą wiaderka-pułapki, do których będą wpadać żaby i ropuchy. Następnie wolontariusze przeniosą je do pobliskich zbiorników wodnych.
Działania będą prowadzone przy ulicach: Góralskiej, Na Szańcach, Nowotnej, Kościerskiej/Bytowskiej. Akcja potrwa do 30 kwietnia.
W ramach projektu prowadzone będą też różne akcje informacyjne. Ich celem będzie zwiększenie świadomość mieszkańców na temat znaczenia płazów w ekosystemie i konieczności ich ochrony.
W Gdańsku występuje około 13 gatunków płazów, w tym ropucha szara, żaba jeziorowa i żaba wodna. Odgrywają one istotną rolę w łańcuchu pokarmowym, są naturalnym wrogiem wielu szkodników. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi jak komary. Uzupełnieniem ich diety są też inne wyrządzające wiele szkód insekty, jak: stonka, pajęczaki, chrząszcze, a nawet ślimaki.
W Polsce wszystkie płazy objęte są ochroną gatunkową. (PAP)
anm/ joz/
