Gdańsk/ Kilka tysięcy osób na Marszu wdzięczności za papieża Jana Pawła II
Niedzielny marsz rozpoczął się o godz. 15. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Nie wszyscy chętni mogli zmieścić się w środku i tłum stał przed świątynią. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy osób. Zebrani mieli ze sobą flagi w kolorach narodowych i papieskich oraz zdjęcia papieża Polaka.
Uroczystość rozpoczęła się od odtworzenia słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II podczas spotkania z młodzieżą na Westerplatte w 1987 r. i odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego. Po modlitwie zebrani przemaszerowali z Bazyliki Mariackiej do Pomnika Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. Tam odśpiewano "Barkę" i przypomniano sylwetkę Karola Wojtyły oraz odtworzono fragmenty nagrań z Watykanu z jego wyboru na papieża.
Na koniec spotkania głos zabrał metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda. Podkreślił, że tak liczna obecność podczas niedzielnego marszu jest wyrazem, że sumienie jest wciąż wyczulone na wartości, które przekazywał św. Jan Paweł II i "że to sumienie nie pozwala nam milczeć, ale nas wzywa do tego, żeby przyjść tu razem w tym symbolicznym marszu i dopominać się o poszanowanie jego godności".
Wojda ocenił, że materiały na temat Jana Pawła II zostały zmanipulowane. Podkreślił, że nie ma żadnych przesłanek, żeby Jan Paweł II był oskarżany. Dodał, że jeśli zniszczymy autorytet Jana Pawła II, to zniszczymy naszą historię.
Marsz wdzięczności za Jana Pawła II odbył się 2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci Karola Wojtyły. Tego dnia w całym kraju odbywały się wydarzenia upamiętniające papieża Polaka. Powodem - jak wskazywali organizatorzy - była też "obrona dobrego imienia św. Jana Pawła II".
W marcu br. stacja TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. W odpowiedzi na ten materiał Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. (PAP)
Autor: Krzysztof Wójcik
kszy/ mk/