25 październik 2010

Genius Loci: projekt edukacji architektonicznej dla dzieci

zdjęcie: Genius Loci: projekt edukacji architektonicznej dla dzieci
Gdańska pracownia architektoniczna Schleifer & Milczanowski Architekci s.c. rozpoczyna projekt edukacji architektonicznej dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym pt. „Genius Loci – Edukacja architektoniczna”. Przedsięwzięcie rozpoczną warsztaty pilotażowe dla uczniów III klasy z I Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego przy ul. Polanki w Gdańsku. Dwudniowe spotkanie rozpocznie się 28 października br., a zakończy je wystawa prac uczestników.
REKLAMA
Pierwsze zajęcia poprowadzi zaproszona przez pracownię SIM Anna Wróbel – architekt krajobrazu i pedagog od lat pracująca z dziećmi. Towarzyszyć jej będą architekci z pracowni Schleifer & Milczanowski. Pierwsze zajęcia odbędą się na terenie I Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego przy ul. Polanki w Gdańsku. W założeniu jest to początek całego cyklu, który już od początku budzi spore zainteresowanie i emocje wśród dzieci.

– Metodyka zajęć zakłada głównie ćwiczenia praktyczne, odrobinę teorii oraz sporo dobrej zabawy – tłumaczy Stefan Schleifer, organizator i pomysłodawca projektu. – Udział w warsztatach da młodym uczestnikom szansę, aby choć przez chwilę poczuć się Małym Architektem i przy okazji poruszyć dziecięcą wyobraźnię. Może natchnie to maluchy do wyboru interesującego ich zawodu w przyszłości – dodaje organizator.

Podczas każdych zajęć uczestnicy warsztatów zbudują ciekawe konstrukcje wykorzystujące dostępne i znane im materiały, takie jak choćby: liście, gałązki, wykałaczki, kartony czy plastelinę. Powstałe w ramach warsztatów makiety organizacji pokazane zostaną w ramach zamykającej każde spotkanie wystawy. Będzie to okazja do zabawy, integracji oraz nacieszenia oczu efektami pracy Małych Architektów. Pierwsza taka wystawa odbędzie się 29 października tego roku w I Zespole Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego przy ul. Polanki w Gdańsku.

Dlaczego pracownia architektoniczna zajmuje się tego typu aktywnością? – Jestem ojcem trójki dzieci i architektem – tłumaczy Stefan Schleifer. – Warsztaty dla maluchów to wyjątkowa okazja, aby aktywnie połączyć te dwie życiowe role i dać coś od siebie lokalnej społeczności.

Projekt „Genius Loci – Edukacja architektoniczna” wpisuje się w koncepcję edukacji architektonicznej (ang. architectural education) i przestrzennej (ang. built environment education), które realizowane są na całym świecie, również w ramach publicznego systemu edukacji. W Polsce edukacja architektoniczna nie jest jeszcze tak powszechna, jak w innych krajach Europy i świata. Obecnie podstawę programową dla tego typu projektów stanowi rozporządzenie MEN z 23 grudnia 2008 roku, zawierające liczne elementy związane z architekturą, szczególnie w nauczaniu plastyki, ale także np. historii.



Anna Wróbel – architekt krajobrazu, autorka i współautorka projektów terenów zieleni Trójmiasta oraz koncepcji i projektów rewaloryzacji (m.in. teren przy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Zespół Parkowo-Pałacowy w Drogoszach na Mazurach i inne). Pedagog, członek i współpracownik organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją ekologiczną, regionalną i architektoniczną (Stowarzyszenie „Akademia Łucznica”, Fundacja GAP Polska, Fundacja Twórców Architektury, PLAYCE). Współautorka pierwszego polskiego programu edukacji architektonicznej dla gimnazjum ”Dialog z otoczeniem”, dopuszczonego do użytku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w 2005 roku.

Stefan Schleifer – architekt, urodzony w 1973 w Gdańsku absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Swoją karierę rozpoczął w 1994 roku współtworząc grupę projektową eMeS. W latach 1996-1998 zdobywał doświadczenie w Studio E Architects w Londynie. Współtworzył wybudowany w 1998 roku solarny budynek biurowy w Doxford, którego fasadę pokryto największą jak na ówczesne czasy powierzchnią paneli fotowoltaicznych. Współautor licznych nagradzanych projektów, w tym między innymi laureat II nagrody w konkursie architektonicznym na halę sportowo-widowiskową na granicy Gdańska i Sopotu oraz I nagrody w konkursie na Gdańskie Centrum Handlowe "Manhattan„ (współpraca z PPW FORT, 2001). Obecnie architekt oraz Współwłaściciel Schleifer & Milczanowski Architekci s.c, ojciec trójki dzieci.

Tomasz Milczanowski – architekt, urodzony w 1973 w Gdańsku absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Od 1998-2002 związany z biurem architektonicznym PPiR MAT sp. z o.o. Obecnie architekt oraz Współwłaściciel Schleifer & Milczanowski Architekci s.c. W Firmie zajmuje się implementacją low-techowych technologii ekologicznych i promowaniem architektury zrównoważonej. Swoją fascynację nowoczesnymi metodami zarządzania biurem architektonicznym realizuje tworząc efektywny system zarządzania i budowania profesjonalnej i rozpoznawalnej firmy architektonicznej. Część swojej wiedzy przekłada na grunt rodzinny gdzie zapanowanie nad parą bliźniaków wymaga równie wielkiej organizacyjnej sprawności.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Gdańsk
11.3°C
wschód słońca: 04:48
zachód słońca: 20:35
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2024-05-11 19:00
miejsce
Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 19:00
miejsce
INDEX Klubokawiarnia & Whisky...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 20:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 20:00
miejsce
Oria Magic House, Gdańsk, Stara...
wstęp biletowany