14 styczeń 2022

W Bazylice Mariackiej odbyła się msza święta w intencji Pawła Adamowicza

zdjęcie: W Bazylice Mariackiej odbyła się msza święta w intencji Pawła Adamowicza / fot. PAP
fot. PAP
W trzecią rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbyła się w piątek w Bazylice Mariackiej msza święta w intencji zamordowanego samorządowca.
REKLAMA

Msza święta w intencji zamordowanego przed trzema laty prezydenta Gdańska była kolejną uroczystością z okazji trzeciej rocznicy śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W Bazylice Mariackiej były obecne wdowa, europosłanka Magdalena Adamowicz z córkami oraz brat zmarłego prezydenta, poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Adamowicz, a także władze samorządowe z Trójmiasta.

Po mszy przy grobie zamordowanego prezydenta odbyła się modlitwa międzywyznaniowa. Oprawę muzyczną zapewniła Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko.

W piątek poinformowano, że nagrodę im. Pawła Adamowicza otrzymała burmistrz Kolonii Henriette Reker. Uhonorowano ją za doskonałość i odwagę w swojej pracy na rzecz promocji wolności, solidarności i równości w Kolonii. Henriette Reker sześć lat temu, w przededniu wyboru na stanowisko burmistrza, przeżyła zamach na swoje życie.

W Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta otwarto też wystawę "Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Prezydentowi".

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 r. w wyniku zadanych mu ran przez zamachowca podczas udziału w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W grudniu ub.r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, po prawie trzech latach śledztwa, skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko zatrzymanemu zaraz po zbrodni Stefanowi W. Mężczyźnie grozi dożywotnie więzienie.(PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gdańsk
-0.4°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:25
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2022-12-03 16:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 19:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 12:30
miejsce
Miasto Aniołów, Gdańsk, Chmielna 26
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 12:30
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany