10 luty 2020

Wzmożone kontrole kryminalnych skierowane wobec osób związanych z przestępczością

fot. KMP w Gdańsku
Kryminalni z Gdańska, którzy zajmują się zwalczaniem przestępczości samochodowej mają za zadanie szerokie rozpoznanie i skuteczne zwalczanie tego rodzaju przestępstw. Dzięki ich pracy kilka dni temu doszło do zatrzymania trzech osób, które podejrzane są o kradzieże samochodów. Dzięki wzmożonym kontrolom w ręce policjantów trafiły również osoby, które przewoziły w swoich samochodach sprzęt służący do kradzieży aut na tzw. walizkę.
REKLAMA

Kryminalni z komendy miejskiej zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej prowadzą wzmożone kontrole pojazdów. Praca policjantów skupia się przede wszystkim na działaniach, które zmierzają do zmniejszenia liczby kradzieży samochodów na terenie miasta. Ich zadaniem jest między innymi typowanie i zatrzymywanie przestępców zajmujących się kradzieżami pojazdów. Dlatego w dużej mierze praca funkcjonariuszy skupia się na drobiazgowych kontrolach samochodów, sprawdzania detali w samochodzie po to, aby ujawniać ewentualne nieprawidłowości.

Policjanci podczas służby nie tylko typują osoby, które mogą mieć związek z kradzieżami samochodów, bądź włamaniami do pojazdów, ale obejmują swoim zainteresowaniem również paserów samochodowych, ustalają osoby zlecające kradzieże oraz osoby, które demontują auta na części, jak również osoby, które te części nabywają. Dlatego oprócz kontroli kierowców policjanci obejmują swoim nadzorem parkingi niestrzeżone, sprawdzają warsztaty samochodowe, auto handle oraz hale garażowe. Taki „kompleksowy” sposób realizowania zadań powinien przyczynić się do zmniejszenia tego typu przestępczości na terenie miasta.

Dzięki ich pracy kilka dni temu rozbita została grupa przestępcza zajmująca się kradzieżami aut nie tylko na terenie Gdańska. Trzy osoby zostały zatrzymane, dwie z nich trafiły do aresztu. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Dzięki wzmożonym kontrolom policjanci w ostatnim czasie zatrzymali do kontroli kierowców volkswagena oraz bmw, u których w pojazdach znaleźli i zabezpieczyli urządzenia elektroniczne służące do kradzieży aut na tzw. walizkę. Urządzenia elektroniczne były ukryte w obudowie konsoli do gier, w drugim przypadku urządzenie schowane zostało w obudowę dekodera. W wyniku kontroli policjanci zabezpieczyli przedmioty o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych, a wobec sprawców wykroczeń sporządzili wnioski o ich ukaranie do sądu.

Jak nie dać się okraść „na walizkę"?

Bezkluczykowe otwieranie i uruchamianie pojazdu, to spore udogodnienie dla kierowców. Niestety złodzieje stosują urządzenia umożliwiające przechwycenie częstotliwości radiowej kluczyka oraz odbiornika montowanego w samochodzie. W ten sposób bezinwazyjnie kradną auto.

Gdańscy policjanci radzą, co zrobić, by ustrzec się przed złodziejami:

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2020-02-23 19:00
miejsce
Zdarta Płyta, Gdańsk, Traugutta 115B
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-23 19:00
miejsce
Stary Maneż, Gdańsk, ul. J....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-25 19:00
miejsce
Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-25 20:00
miejsce
Akademicki Klub Politechniki...
wstęp biletowany