Sąd Apelacyjny w Warszawie przeprowadzi oględziny spornej wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Sąd Apelacyjny w Warszawie w trakcie kolejnej zdalnej rozprawy postanowił przeprowadzić w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku "oględziny przedmiotu sporu" i odroczyć proces.
"Postanawiam dopuścić dowód z oględzin przedmiotu sporu w zakresie podniesionych naruszeń praw autorskich" - mówiła sędzia Jolanta de Heij-Kaplińska.
Wskazała, że oględziny mają zostać przeprowadzone 20 lutego br., czyli w dniu "kiedy muzeum jest nieczynne dla zwiedzających".
Zaznaczyła, że w trakcie oględzin mogą uczestniczyć strony wraz z pełnomocnikami, protokolant oraz sędzia.
"Sąd chce mieć możliwość obejrzenia tej spornej wystawy i spornych elementów wystawy z udziałem tej grupy wymienionej" - tłumaczyła sędzia.
Dodała, że sąd chce "(...) poznać utwór, o którym czyta, a który jest również odbierany zmysłem wzroku".
Proces odwoławczy w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie w sprawie zmian w wystawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku trwa od września ubiegłego roku i dotyczy ochrony praw autorskich i dóbr osobistych. Proces w pierwszej instancji, w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w październiku 2020 roku.
Sąd wówczas oddalił 26 z 28 żądań byłych dyrektorów muzeum, w tym 16 z 17 żądań w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej.
Autorzy domagali się usunięcia z wystawy m.in. portretu o. Maksymiliana Kolbego, portretu Witolda Pileckiego, zdjęcia powstańców warszawskich składających przysięgę wojskową czy usunięcia zdjęcia rodziny Ulmów. Domagali się również, przywrócenia pierwotnej formy scenograficznej wystawy w części poświęconej Polskiemu Państwu Podziemnemu, czy przeniesienia eksponatów dotyczących kpt. Antoniego Kasztelana w pierwotne miejsce ich prezentacji.
Sąd Okręgowy nakazał natomiast muzeum zaprzestania wyświetlania filmu "Niezwyciężeni" Instytutu Pamięci Narodowej na dwóch ekranach podzielonych murem i zasiekami w sekcji 18 wystawy "Od wojny do wolności".
Ponadto, sąd zasądził od pozwanego na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku kwotę 10 tys. zł w związku z naruszeniem praw autorskich i dóbr osobistych powodów, umorzył postępowanie w zakresie cofniętego powództwa i oddalił powództwo w pozostałej części.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało otwarte w marcu 2017 r. Autorami wystawy głównej był zespół złożony z ówczesnego dyrektora placówki prof. Pawła Machcewicza, jego ówczesnych zastępców - dr. hab. Piotra Majewskiego i dr. Janusza Marszalca oraz prof. Rafała Wnuka. W kwietniu 2017 r., w efekcie decyzji podjętych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nowym szefem placówki został dr Karol Nawrocki. Poczynając od września 2017 r. rozpoczął on wprowadzanie zmian na wystawie głównej. W odpowiedzi autorzy ekspozycji wnieśli pozew o naruszenie ich praw autorskich.
Kolejny termin rozprawy w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie zostanie wyznaczony po przeprowadzeniu oględzin w Muzeum II Wojny Światowej. (PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ akub/