25 listopad 2021

Policja rozbiła szajkę kieszonkowców działających na dworcu

zdjęcie: Policja rozbiła szajkę kieszonkowców działających na dworcu / fot. PAP
fot. PAP
Policjanci z komisariatu we Wrzeszczu we współpracy z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei z Gdańska i pracownikami PKP Intercity S.A. rozpracowali grupę kieszonkowców. Zatrzymani do tej sprawy trzej mężczyźni, którzy okradali pasażerów pociągów, już usłyszeli zarzuty.
REKLAMA

Oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Magdalena Ciska poinformowała PAP w czwartek, że w związku z nasileniem zgłoszeń o kradzieżach kieszonkowych na terenie dworca we Wrzeszczu oraz w pociągach powołano specjalną grupę, która zajęła się rozpracowaniem kieszonkowców.

"Przez ostatnie dwa tygodnie funkcjonariusze zatrzymali trzech członków tej grupy. Podejrzani to mężczyźni w wieku 44, 53 i 54 lat. Do zatrzymań doszło w rejonie dworca we Wrzeszczu oraz na terenie szpitala" - dodała Ciska.

Przestępcy mieli ściśle określone role w procederze. Do kradzieży dochodziło na peronach stacji Gdańsk Wrzeszcz lub w pociągu, krótko po tym, jak wsiadł do niego pasażer.

Dwóch z zatrzymanych tzw. tycerzy stwarzało sztuczny tłok, po to, by trzeci sprawca tzw. robotnik wyciągał z bagaży, torebek lub z kieszeni łupy.

"Jeżeli w portfelu były pieniądze sprawcy dzielili się nimi oraz robili zakupy kradzionymi kartami lub też spieniężali kradzione przedmioty takie jak telefony komórkowe. Policjanci ustalili dziewięć osób pokrzywdzonych przestępczą działalnością grupy" - tłumaczyła gdańska funkcjonariuszka.

Funkcjonariusze cały czas pracują nad tą sprawą i docierają do kolejnych pokrzywdzonych.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty za kradzieże telefonów komórkowych, dokumentów, kart płatniczych oraz za nieautoryzowane transakcje takimi kartami.

Dwaj zatrzymani byli już wcześniej notowani i karani za podobne czyny, więc za udowodnione im przestępstwa będą odpowiadać w warunkach recydywy.

Za przestępstwo kradzieży w warunkach recydywy grozi do 7,5 roku pozbawienia wolności.

Za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat pozbawienia wolności. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gdańsk
-1.5°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 16:28
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2023-02-03 17:00
miejsce
Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 17:30
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 20:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany