27 marzec 2024

Wystawę dokumentującą zniszczenie i odbudowę miasta otwarto w IPN

zdjęcie: Wystawę dokumentującą zniszczenie i odbudowę miasta otwarto w IPN / pixabay/3625496
"Miasto ruin - miasto nadziei. Gdańsk zniszczony - Gdańsk odrodzony" - to tytuł wystawy IPN, która została otwarta w środę w Gdańsku. Na zdjęciach zaprezentowano fotografie zniszczonego miasta po wojnie i obrazy w technice 3D przedstawiające odbudowane budynki.
REKLAMA

"Wystawa, którą dzisiaj otwieramy, to wyraz z jednej strony naszej miłości do Gdańska, chęci utrwalania jego lokalnej, wielowiekowej tradycji również w wymiarze materialnym, ale z drugiej strony jest to wystawa gorzka, bo pokazująca, ile II wojna światowa przyniosła zniszczeń, w tym bardzo ważnych dla nas w obszarze kultury" - powiedział w trakcie otwarcia wystawy dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr Karek Szymianiak.

Podkreślił, że wielki wysiłek, związany z obudową Gdańska ze zniszczeń, miał swój głęboki sens.

Zauważył, że wiosna 1945 roku nie przyniosła Polsce wolności i oczekiwanej niepodległości, a wojska sowieckie traktowały Gdańsk jako miasto podbite, czego rezultatem były ogromne zniszczenia materialne. "Ta wystawa pokazuje, jak głęboko te zniszczenia sięgały. Szacuje się, że w centrum miasta dziewięćdziesiąt procent zabudowy miejskiej uległo zniszczeniu" - przypominał szef gdańskiego oddziału IPN.

Jak tłumaczył współautor wystawy Artur Chomicz, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk, wystawa prezentuje obiekty nierozerwalnie związane z okresem największej świetności Gdańska, kiedy pozostawał on w granicach I Rzeczypospolitej, m.in. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Wielką Zbrojownię czy Zieloną Bramę.

Zaznaczył, że na wystawie ukazane zostały również zabytki absolutnie unikatowe na światową skalę – takie jak Wielki Młyn czy bazylika Mariacka.

Podkreślił, że wystawa została wykonana w technice 3D. "Na zdjęciach możemy zobaczyć zmieniające się fotografie Gdańska zniszczonego po wojnie i porównać do tego jak dane budynki wyglądają dzisiaj" - powiedział.

Poza Arturem Chomiczem, wystawę współtworzyła Karolina Masłowska. Wystawa za darmo będzie dostępna dla zwiedzających do końca kwietnia br. na Targu Węglowym, na placu między Bramą Wyżynną a Katownią.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gdańsk
12.2°C
wschód słońca: 05:14
zachód słońca: 20:11
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2024-04-27 16:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 19:00
miejsce
Stary Maneż, Gdańsk, Ul. J....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 19:00
miejsce
Polska Filharmonia Bałtycka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 19:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany