29 czerwiec 2020

Od wtorku otwarte Muzeum Książąt Czartoryskich i Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie

fot. PAP
Od wtorku dla publiczności otwarte zostanie Muzeum Książąt Czartoryskich i wystawa "Cud światła" w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. We wszystkich muzealnych oddziałach nadal obowiązuje limit zwiedzających i przerwy na dezynfekcję sal.
REKLAMA

"W Arsenale Książąt Czartoryskich w najbliższy piątek odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Adama Bujaka +Karol Kardynał Wojtyła+, choć ze względu na reżim sanitarny będzie mogło w nim uczestniczyć tylko kilkanaście osób" – powiedział PAP dyrektor MNK Andrzej Szczerski. Dodał, że od soboty zaprasza na wystawę publiczność.

Od soboty w Gmachu Głównym otwarte zostaną także galerie stałe.

Ostatnim z muzealnych oddziałów otwieranych po pandemii jest Muzeum Książąt Czartoryskich, w którym równocześnie będzie mogło przebywać 50 widzów, a w pobliskim Arsenale – 20.

Zwiedzanie jest możliwe tylko z zasłoniętą twarzą. Przy wejściu do gmachów MNK umieszczone są dozowniki z płynem odkażającym ręce i codziennie w godz. 12.00 - 12.30 oraz 14.30 - 15.00 obowiązują przerwy techniczne z powodu wentylacji i dezynfekcji sal.

Pierwszym z oddziałów MNK udostępnionym widzom po złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią były Sukiennice, które otwarto 9 maja. Od 16 maja można było oglądać wystawę "Cud światła" w Gmachu Głównym, ale na początku czerwca został on zamknięty po stwierdzeniu zakażenia koronawirusem wśród pracowników działu technicznego muzeum, którzy nie mieli kontaktu z publicznością. Testy laboratoryjne potwierdziły COVID-19 w sumie u 15 osób, u kilkudziesięciu przebadanych dały wynik ujemny. Wszyscy pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie zakończyli już kwarantannę.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2021-09-26 16:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 18:30
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Klub Muzyczny Parlament, Gdańsk,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-29 20:00
miejsce
Dom Harcerza, Gdańsk, ul. Za...
wstęp biletowany