Upamiętniono Żołnierzy Wyklętych - Inkę i Zagończyka
W środę, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, gdzie pochowani są Danuta Siedzikówna "Inka" i Feliks Selmanowicz "Zagończyk" przedstawicielki miasta - prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Obecny na miejskich uroczystościach dr Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska przypomniał, że miejsca pochówków "Inki" i "Zagończyka" zostały odkryte w 2014 roku przez archeologów IPN-u, którymi kierował prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Wcześniej sądzono, ze ich szczątki mogą spoczywać przy murze więziennym przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Później jednak wytypowano Cmentarz Garnizonowy, gdzie pochowano wielu Żołnierzy Wyklętych zabitych lub zmarłych w pobliskim areszcie.
Danuta Siedzikówna ps. "Inka" była sanitariuszką 5. Brygady Wileńskiej AK, została rozstrzelana w Gdańsku 28 sierpnia 1946 roku. Tego samego dnia rozstrzelano także Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", żołnierza 5. Brygady Wileńskiej AK.
Po uroczystościach na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku przedstawiciele miasta złożyli również wieńce przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, który znajduje się nieopodal cmentarza, u zbiegu ul. 3 Maja i ul. gen. Henryka Dąbrowskiego, a także pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego stojącym na placu przy Muzeum II Wojny Światowej.
W środę odbędą się również uroczystości przygotowane przez gdański oddział IPN. O godz. 17 na skwerze przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku zaplanowano uroczysty Apel Pamięci. Następnie delegacje złożą wieńce i zapalą znicze na grobach "Inki" i "Zagończyka".
O godz. 18.30 w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku rozpocznie się msza św. połączona z uroczystością odsłonięcia Serca dla "Inki".
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od 1 marca od 2011 roku. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. (PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ dki/