Gdańsk/Uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
O godz. 8.30 prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak oraz radny Andrzej Kowalczys udali się do Bazyliki Mariackiej i złożyły kwiaty przy znajdującym się tam grobie Macieja Płażyńskiego. Następnie odwiedzili groby znajdujące się cmentarzu Srebrzysko, aby upamiętnić zmarłych w katastrofie Annę Walentynowicz, Arkadiusza „Arama” Rybickiego i Leszka Solskiego.
O godz. 10 pod tablicą poświęconą Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz o godz. 10:30 pod pomnikiem śp. Anny Walentynowicz przy al. Grunwaldzkiej wieńce kwiatów złożyli pomorscy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.
„W Gdańsku każdego 10 dnia miesiąca od dnia katastrofy zawsze jesteśmy z modlitwą, zawsze jesteśmy razem z tymi, którzy do dzisiaj borykają się z traumą tego wydarzenia. W tej intencji zawsze modlimy się w Bazylice św. Brygidy” – powiedział PAP przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska Kazimierz Koralewski.
Jak dodał, „zadra w sercach tkwi do dzisiaj”.
„Był to tragiczny lot i tragiczny moment w historii Polski. Jesteśmy częścią tej historii, dlatego zawsze każdego 10 dnia miesiąca jesteśmy w kościele, jesteśmy pod pomnikami i pamiętamy o tych, którzy 10 kwietnia polegli pod Smoleńskiem” – podkreślił Kazimierz Koralewski.
O godz. 11 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku rozpoczęła się msza święta poświęcona m.in. pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. „Wciąż pamiętamy i wciąż modlimy się za wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiej. Począwszy od tych, którzy służyli na pokładzie prezydenckiego samolotu, aż po prezydenta z jego małżonką. Ogarniamy ich dusze modlitwą i modlimy się także za tych, którzy pozostali w żałobie do dzisiaj” – mówił podczas liturgii proboszcz parafii ks. Ludwik Kowalski.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.(PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ drag/