19 wrzesień 2022

77 proc. uchodźców z Ukrainy deklaruje, że zaszczepiło się przeciw COVID-19

zdjęcie: 77 proc. uchodźców z Ukrainy deklaruje, że zaszczepiło się przeciw COVID-19 / fot. PAP
fot. PAP
77 proc. pracujących uchodźców z Ukrainy jest zaszczepiona przeciw COVID-19 - tak wynika z badania "Uchodźcy z Ukrainy - aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech" przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
REKLAMA

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu zdecydowana większość pracujących w Polsce i w Niemczech respondentów, bo aż 77 proc. deklaruje, że zaszczepiła się przeciw COVID-19.

Ponadto chęć zaszczepienia w Niemczech deklaruje 13 proc. badanych, zaś w Polsce - 4 proc. Badanych niezaszczepionych i nieplanujących się zaszczepić w Polsce było 13 proc., a w Niemczech 4 proc. W obu badanych krajach 6 proc. nie chciało udzielić odpowiedzi na to pytanie.

W stosunku do badań z 2021 roku (Raport Mobilności Transgranicznej) znacząco wzrósł odsetek zaszczepionych obywateli Ukrainy pracujących w Polsce. W grudniu 2021 roku wyniósł on 42 proc. Różnicę stanowi dobór próby badawczej - w obecnym sondażu udział wzięli wyłącznie pracujący uchodźcy.

"Jeżeli przyjrzymy się bardziej emigracji Ukraińców do Polski czy do Niemiec, to możemy się zastanowić nad tym czy to nie powoduje jakiegoś większego zagrożenia w związku z pandemią COVID” - powiedziała Karolina Klages z Platformy Migracyjnej EWL na konferencji prasowej w Warszawie.

"Nie powoduje to żadnego zagrożenia epidemicznego. Dlatego, że ten poziom zaszczepialności jest na przykład wyższy niż średni poziom w Polsce, więc mniej więcej także to wynika z reguł panujących w miejscach pracy obowiązku szczepień. Jak wiemy w Niemczech są bardziej rygorystyczne i przestrzegane niż w Polsce" - podkreślił Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy EWL Group.

Badanie socjologiczne zostało przeprowadzone w lipcu 2022 roku przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w Polsce oraz Niemczech. Przebadanych zostało łącznie 800 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski i Niemiec po 24 lutego 2022 roku oraz podjęli zatrudnienie w tych krajach.(PAP)

Autorka: Gabriela Putkowska

gp/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gdańsk
-0.1°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:25
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2022-12-03 16:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 19:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 12:30
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 12:30
miejsce
Miasto Aniołów, Gdańsk, Chmielna 26
wstęp biletowany