W piątek zmiany w komunikacji miejskiej w związku z zamknięcie mostu Siennickiego
Przedstawicielka biura prasowego gdańskiego ratusza Paulina Chełmińska poinformowała w środę o zmianach w komunikacji miejskiej, które zostaną wprowadzone w piątek wieczorem po zamknięciu mostu Siennickiego.
Most, który zostanie zamknięty na ok. 2 lata ze względu na zły stan techniczny, jest – obok mostu wantowego - jedyną drogą, jaką m.in. mieszkańcy gdańskich dzielnic Stogi i Przeróbka mogą dostać się do centrum miasta i z powrotem.
Chełmińska podała, że od piątku kierowcy będą mogli korzystać z objazdów ulicami Głęboką, Elbląską, Trasą Sucharskiego, mostem wantowym oraz Lenartowicza. Dla celów obsługi transportowej gdańskiego portu zalecanym objazdem będzie wykorzystanie Trasy Sucharskiego oraz tunelu pod Martwą Wisłą.
Od piątku od godz. 20 na Przeróbkę i Stogi nie dojadą tramwaje, które do tej pory przejeżdżały przez most Siennicki. Ostatnim przystankiem dla tramwajów jadących ze Śródmieścia Gdańska (w kierunku Przeróbki i Stogów) będzie przystanek Głęboka. Powstanie tam nowy przejazd na torowisku, umożliwiający zawracanie tramwajów.
Na trasie Śródmieście SKM – Przeróbka – Stogi – Stogi Plaża kursować będą autobusy linii zastępczej T8. Przystankiem końcowo-początkowym dla tej linii będzie przystanek tymczasowy Głęboka 91 (tuż za skrzyżowaniem z ul. Siennicką).
Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski podał, że mieszkańcy dzielnicy Przeróbka będą mogli korzystać z dotychczasowych linii 106, 111 i 138, których częstotliwość zostanie zwiększona. "Autobusy będą kursować co 10 minut w szczycie i co 20 minut poza nim. W sumie z 75 kursów na dobę ta liczba zwiększy się do 108 na dobę" - powiedział.
W komunikacie podano, że most Siennicki musi zostać całkowicie zamknięty. Badania ekspertów z Politechniki Gdańskiej wykazały, że jego stan się pogarsza. Przyczółki mostu zaczynają się przesuwać, co grozi osunięciem konstrukcji.
Remont mostu potrwa ok. 2 lata. Władze miasta szacują, że będzie kosztował ok. 30 mln złotych. (PAP)
pm/ dsok/ agz/