Podpisano umowę na budowę obwodnicy Witomina
Umowa na budowę obwodnicy Witomina została podpisana w poniedziałek w Urzędzie Miasta Gdyni.
Prezydent Aleksandra Kosiorek podkreśliła, że zakończenie tej inwestycji – planowane na 2026 rok - wpłynie nie tylko na mieszkańców Witomina (gdyńska dzielnica), ale na wszystkich, którzy przez tę dzielnicę muszą przejeżdżać.
Licząca ponad 2,5 km droga ma usprawnić komunikację między obwodnicą Trójmiasta a Śródmieściem Gdyni, co – zdaniem władz miasta - wpłynie również na zmniejszenie obciążenia Estakady Kwiatkowskiego do ul. Morskiej. Drogą każdego dnia przejeżdżają ciężarówki do i z gdyńskiego portu.
W ramach inwestycji powstaną dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach i buspasy, a także cztery obiekty inżynieryjne, w tym kładka pieszo-rowerowa w ciągu leśnym, dwa przejścia dla zwierząt oraz wiadukt nad ulicą Witomińską.
"Jest szansa na to, że za 20 miesięcy cały tranzyt ruchu, który do tej pory odbywał się przez dzielnice będzie odbywał się obwodnicą Witomina, w terenie dzisiaj dziewiczym. To nie jest przebudowa tylko budowa całkowicie nowej drogi" – stwierdziła Kosiorek.
Prezes zarządu Polimex Infrastruktura Jacek Szuta zaznaczył, że w trakcie budowy drogi mieszkańcy m.in. Witomina będą narażeni na korki i utrudnienia w ruchu. „W lesie będą prace, które będą mniej widoczne i będą mniej utrudniały życie mieszkańcom. Natomiast początek i koniec budowy na pewno wpłyną na to, że będą jakieś trudności” – wskazał Szuta.
Prezydent Gdyni dodała, że budowa obwodnicy jest połączona z inwestycjami, które się kończą lub będą się kończyć wkrótce - ulicą Chwarznieńską i remontem na Witominie. Dodała, że teren leśny między Witominem a obwodnicą Trójmiasta, po zakończeniu budowy, będzie bardziej uporządkowany i dostępny dla mieszkańców.
Przekazanie placu budowy odbędzie się w piątek. Jednocześnie prace związane z wycinką drzew, realizowane przez Lasy Państwowe, wykonywane są od grudnia 2024 r.
Wiceprezydent miasta Bartłomiej Austen zaznaczył, że gdyby wycinkę drzew rozpoczęto dopiero po podpisaniu umowy z wykonawcą budowy, nie zdążyliby do końca okresu lęgowego, który przypada na początek marca.
Budowę obwodnicy zrealizuje konsorcjum dwóch spółek: Polimex Infrastruktura i Polimex Mostostal. Koszt inwestycji to ponad 78 mln zł. (PAP)
pm/ dsok/ pad/