Zastosowanie stali nierdzewnej w budownictwie
Obecnie gatunków stali nierdzewnej mamy bardzo wiele. Różnią się od siebie składem i procentowym udziałem oraz domieszkami innych metali. Każda z nich wykazuje również odmienne właściwości, a tym samym znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu (http://nierdzewka.com/page/256/wykaz-norm-gatunkow-stali-nierdzewnych).
Właściwości stali nierdzewnej
Oprócz wysokiej odporności na korozję, stal nierdzewna wykazuje szereg innych zalet, takich jak wysoka temperatura topnienia, niska rozszerzalność cieplna, duża wytrzymałość i sztywność samego surowca, a przy tym podatność na kształtowanie, takie jak obróbka oraz plastyczne formowanie i łączenie wykonanych elementów. Ich trwałość i właściwości są praktycznie niezmienne przez dziesiątki lat. Dlatego wyroby i elementy konstrukcyjne wykonane z tego gatunku stali spotykamy niemal na każdym kroku. Powszechnie stosowana jest w procesie obróbki, o której więcej możemy przeczytać na stronie jednego z producentów: www.bmtpro.com.
Zastosowanie w branży budownictwa
Ze względu na dość dobre parametry własnościowe, a także szeroki wybór rodzajów, materiał ten znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie.
Stal nierdzewną w tej branży stosuje się powszechnie jako materiał na osłony kolumn i filarów, balustrady, profile okienne i drzwiowe, elementy daszków i wyposażenia basenów, drzwi ppoż., kabiny wind oraz systemy mocowań fasad itp. Gatunki stali nierdzewnej kwasoodpornej stosuje się w produkcji wkładów kominowych.
Ze względu na estetyczny wygląd oraz podatność na formowanie, stała się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jako element dekoracji wyposażenia wnętrz. Na rynku możemy spotkać elementy ozdobne ze stali nierdzewnej ze wzorami tłoczonymi, trawionymi i koloryzowanymi.