25 wrzesień 2022

Wielka Warszawska - Stefano Mura ponownie najlepszy

zdjęcie: Wielka Warszawska - Stefano Mura ponownie najlepszy / fot. PAP
fot. PAP
Włoski dżokej Stefano Mura na Night Tornado zwyciężył w 109. edycji wyścigu dla koni trzyletnich i starszych - Wielka Warszawska. Na dystansie 2 600 m pokonał 10 rywali. Mura był najlepszy także w ubiegłorocznej edycji tej gonitwy.
REKLAMA

Na drugim miejscu znalazł się koń Petit dosiadany przez Siergieja Wasiutowa, a na trzecim Callepie, na której jechał Ludovic Boisseau.

Mura uzyskał czas 2.43,6, wyprzedzając o trzy i pół długości Petita, który zdystansował o szyję Calliepie.

"To wielkie szczęście, że mam tak wspaniałego konia. Wierzyłem, że jestem w stanie ponownie pokonać rywali. Identycznie myślał trener zwycięskiego konia Krzysztof Ziemiański" - powiedział PAP Mura, trzymając na rękach maleńkiego synka Franciszka, którego matką jest Polka o imieniu Anna.

Mura nie liczy wygranych. Ma ich na służewieckim otrze około 150, a w karierze ponad dwieście.

"Zawsze patrzę w przyszłość, nie interesuje mnie statystyka" - dodał Włoch.

Właścicielami Night Tornado są Magdalena, Emilia i Joanna Traka.

Przed rokiem Mura uzyskał czas 2.44,31. Night Tornado uznany został w minionym roku za Konia 2021 roku. Wygrywając po raz drugi Wielką Warszawską stał się drugim w XXI wieku koniem, po San Luisie, który triumfował w tej gonitwie dwa razy z rzędu.

Z licznej publiczności cieszył się dyrektor toru na Służewcu Dominik Nowacki. "Aż miło było patrzeć na tłumy, które czekały o 11.30 na otwarcie toru. Myślę, że rywalizacje 34. dnia wyścigowego obejrzało około 15 tys. widzów" - powiedział.

W puli nagród gonitwy znalazło się 306 250 złotych. Za pierwsze miejsce przewidziano kwotę 175 tys. złotych, za kolejne drugie 70, 35, 17,5 i 8,750 tys. złotych.

Wśród widzów można było dostrzec legendę obiektu, trenera Andrzeja Walickiego. "Mura rozegrał wyścig bardzo dobrze taktycznie. To on dyktował przebieg rywalizacji. W minionym roku wygrał wiele wyścigów z bardzo dobrymi końmi. W tym dwa razy okulał i jego start w Wielkiej Warszawskiej stał pod znakiem zapytania" - mówił PAP szkoleniowiec, którego konie zwyciężyły w tym prestiżowym wyścigu dziesięć razy.

"Przybiegliśmy z Jolly Jumper na czwartym miejscu, które podzieliliśmy razem z Nanią, na której jechał Michal Abik. Ona lubi wyjść z otwartej przestrzeni, a my zdążaliśmy na celownik przy kanacie. Forma triumfatora jak było widać wysoka na tyle, że odszedł od nas. Był poza zasięgiem" - powiedział czempion Szczepan Mazur.

Była to 109. Wielka Warszawska, a 77. na służewieckim torze oddanym do użytku w 1939 roku. Wcześniej zawody rozgrywano na hipodromie na Polu Mokotowskim.

Wyniki 109. Wielkiej Warszawskiej:

1. Night Tornado (5-letni ogier - dżokej Stefano Mura)

2. Petit (5-letni ogier gniady - dżokej Siergiej Wasiutow)

3. Callepie (3-letnia gniada klacz - dżokej Ludovic Boisseau)

4. Nania (4-letnia siwa klacz - dżokej Michal Abik)

. Jolly Jumper (3-letni gniady ogier - dżokej Szczepan Mazur)

6. Plontier (6-letni gniady ogier - dżokej Dastan Sabatbekow)

7. Lady Iwona (3-letnia gniada klacz - dżokej Kieran O'Neill)

8. Gryphon (4-letni gniady ogier - dżokej Aleksander Reznikow)

9. Wilantos (5-letni kasztanowaty wałach - dżokej Radek Koplik)

10. Culihrach (5-letni gniady ogier - dżokej Martina Havelkova)

11. Adahlen (4-letni siwy wałach - dżokej Anton Turgajew)

Zwycięzcy Wielkiej Warszawskiej w ostatnich latach:

2021 - Stefano Mura i Night Tornado

2020 - Vincent Cheminaud i Nagano Gold

2019 - Michal Abik i Pride of Nelson

2018 - Anton Turgajew i Rain and Sun

(PAP)

jej/ krys/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gdańsk
-0.2°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:25
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2022-12-03 16:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 19:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 12:30
miejsce
Miasto Aniołów, Gdańsk, Chmielna 26
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 12:30
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany