Taśma hamulcowa a bezpieczeństwo pracy: kiedy jej zakup jest konieczny?
Hamulec taśmowy charakteryzuje się wysoką skutecznością działania, ale w wielu maszynach taśmy są wymieniane zbyt rzadko. Może to prowadzić do powstania niebezpiecznych sytuacji i wypadków przy pracy.
Jak działa hamulec taśmowy?
Hamulec taśmowy składa się z trzech elementów: taśmy ciernej, osi, która jest hamowana, i bębna. Zadaniem taśmy hamulcowej jest wytworzenie tarcia na osi, dzięki czemu dochodzi do jej zatrzymania. Wadą urządzenia jest zużywanie się taśmy podczas użytkowania. Hamulce taśmowe są bardzo skuteczne i dlatego stosuje się je w wielu rodzajach maszyn – zarówno w maszynach rolniczych, jak i w wielu dziedzinach przemysłu. Niegdyś były masowo stosowane w samochodach.
Kiedy należy wymienić ten element?
Częstotliwość wymiany taśmy hamulcowej może być różna w zależności od rodzaju maszyny, jakości taśmy i intensywności eksploatacji. Taśma podlega dużym obciążeniom, dlatego powinniśmy ją wymieniać zgodnie z instrukcją producenta lub wtedy, gdy zauważymy jej uszkodzenia. Zbyt długie zwlekanie z wymianą tego elementu może doprowadzić nie tylko do awarii maszyny, lecz także do wypadku. Z tego powodu zakup taśmy jest konieczny zawsze wtedy, gdy zauważymy jakieś zmiany w jej wyglądzie lub nieprawidłowe hamowanie. Cechy charakteryzujące dobrą taśmę to duży współczynnik tarcia, odporność na wysoką temperaturę i niska podatność na zużycie.
Jak wybrać odpowiednią taśmę?
Taśmy hamulcowe wykonywane są z różnych materiałów, a od ich jakości bezpośrednio zależy bezpieczeństwo pracowników. Każda maszyna wymaga innego rodzaju taśmy. Taśmy tkane są stosowane przede wszystkim w dźwigach, windach i wciągarkach. Cechuje je bardzo duża wytrzymałość, gdyż w ich skład wchodzą włókna aramidowe. Dodatkowym zabezpieczeniem takiej taśmy jest dodanie zbrojenia lub jej impregnacja żywicą i gumą. Taka taśma będzie odpowiednia do maszyn, które pracują bardzo intensywnie i z dużymi obciążeniami. Im droższa i lepsza jakościowo będzie taśma hamulcowa, tym będzie dłużej służyć.
Bardzo popularne są taśmy hamulcowe, które powstają przez walcowanie materiału z siatką wzmacniającą wykonaną ze stali maszynowej lub bez niej. Przy niektórych bębnach konieczne jest stosowanie taśm nacinanych. Ze względu na dużą różnorodność takich taśm, dobierajmy je zgodnie z instrukcją producenta (źródło – http://nptel.ac.in/courses/112105125/pdf/mod12les2.pdf). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie erka.gdansk.pl.
materiał partnera