REakcja w depresji
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie. Niepokojące są również rokowania – do 2020 roku może zająć w tej klasyfikacji drugie miejsce, zaraz po chorobach sercowych.
Akcja RE:akcja w depresji została zainicjowana w 2013 roku przez wrocławski Ośrodek Psychoterapii TRZECI BIEGUN. W tym roku akcja zasięgiem objęła również inne miasta – biorą w niej udział ośrodki terapeutyczne z Gdańska, Łodzi, Bielska-Białej, Warszawy i Wrocławia, dzięki czemu z bezpłatnych warsztatów, wykładów i konsultacji będą mogli skorzystać mieszkańcy największych miast w Polsce.
Depresja to choroba, która może dotknąć każdego – zarówno osobę młodą, jak i dojrzałą. Nie wybiera również, jeśli chodzi o płeć czy rodzaj zajęcia, jakie wykonujemy. Może różnie się manifestować i dawać objawy, które nie wprost kojarzymy z potoczną wiedzą na jej temat – może przejawiać się między innymi somatycznie np. dolegliwościami żołądkowymi lub niewyjaśnionymi bólami różnych narządów czy części ciała.
W programie RE:akcji w depresji (www.reakcjawdepresji.pl) oprócz propozycji, które podejmują zagadnienia profilaktyki depresji oraz sposobów jej leczenia, znajdą się również inne wydarzenia, m.in. projekcje filmowe, warsztaty medytacyjne i uwalniające stres, warsztaty oparte na pracy z ciałem oraz uważności i dyskusje interaktywne. Organizatorzy zaplanowali także wydanie cyklu artykułów psychoedukacyjnych poświęconych depresji. Akcja potrwa od 22 lutego do 23 marca. W Gdańsku organizuje ją Pracownia Rozwoju Osobistego ToTu.