25 sierpień 2022

Trzy elektryczne autobusy wyjadą na ulice miasta

zdjęcie: Trzy elektryczne autobusy wyjadą na ulice miasta / fot. PAP
fot. PAP
Na początku września na ulice Gdańska wyjadą trzy elektryczne autobusy. W czwartek władze miasta zaprezentowały nowe pojazdy marki Karsan Jest Electric, które pomieszczą po 21 pasażerów.
REKLAMA

W czwartek na dziedzińcu Rady Miasta Gdańska, odbyła się konferencja prasowa poświęcona przekazaniu trzech nowych autobusów zasilanych energią elektryczną typu mini marki Karsan Jest Electric.

Jak podkreślił wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski, nowe elektryczne autobusy od 5 września obsługiwać będą m.in. linię 100 przeznaczoną do obsługi komunikacyjnej obszaru Starego i Głównego Miasta.

"Dwa z prezentowanych busów będą jeździły na linii 100 obsługującej 11 przystanków z częstotliwością co 20 min w szczycie, to niemal 4 km trasy po wąskich ulicach Śródmieście i Głównego Miasta" - tłumaczył Borawski.

Nowe pojazdy przystosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób podróżujących z wózkami dziecięcymi.

Jak wskazała inspektorka z gdańskiego magistratu Paulina Chełmińska, do dyspozycji pasażerów są wygodne ergonomiczne fotele, wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na akty wandalizmu, w tym utrudniające m.in. rozcięcia, czy nanoszenie napisów typu graffiti.

"Pojazdy wyposażone są w systemy monitoringu i klimatyzacji. Tablice informacyjne dla podróżujących wykonane są w technologii LED – wysokiej jakości i dużej gęstości pikseli z automatyczną regulacją jasności świecenia. W pojazdach zamontowane są także gniazda USB oraz zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne AED. Pojazdy wyposażone są również w system liczenia pasażerów" - wyliczała Chełmińska.

Pojazdy na swój pokład mogą zabrać 21 pasażerów.

Nowe elektryczne autobusy, a także trzy ładowarki oraz urządzenia i sprzęt do diagnostyki i napraw dostarczyła wyłoniona w przetargu firma MMI. Łączny koszt inwestycji to ponad 4,8 mln zł brutto. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gdańsk
11.9°C
wschód słońca: 06:38
zachód słońca: 18:35
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2022-09-27 19:00
miejsce
Klub Muzyczny Parlament, Gdańsk,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-28 17:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-28 19:00
miejsce
Pub 107, Gdańsk, Ogarna 107D
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-28 20:15
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany