12 wrzesień 2022

Pracujemy nad zablokowaniem podwyżek na prąd

zdjęcie: Pracujemy nad zablokowaniem podwyżek na prąd / fot. PAP
fot. PAP
Pracujemy nad innym rodzajem przyznawania taryf dla odbiorców indywidulanych, aby móc zablokować podwyżki na prąd - wynika z wypowiedzi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
REKLAMA

Szefowa resortu klimatu i środowiska podczas swojej wizyty w Opocznie odnosząc się do cen prądu przypomniała, że gospodarstwa domowe rozliczane są na podstawie taryfy "G". "Pracujemy nad takim innym rodzajem przyznawania taryf, żeby móc zablokować podwyżki na prąd" - powiedziała.

Minister zapewniła, że z nowymi rozwiązaniami w tej sprawie, resort zdąży przed grudniowym procesem taryfowym. "Na pewno z tym rozwiązaniem zdążymy tak żeby od stycznia, przy tych nowych taryfach, mogło skutecznie zadziałać i tym samym będziemy mieli objętych wszystkich indywidulanych i wrażliwych odbiorców" - dodała.

Anna Moskwa poinformowała ponadto, że ministerstwo pracuje także nad "poziomem zamrożenia taryfy (gazowej - PAP) dla tzw. kuchenkowiczów" po nowym roku. Zapewniła, że rozwiązanie w tej sprawie miałoby być wdrożone jeszcze w tym roku.

Odnosząc się do cen energii dla przedsiębiorców, szefowa MKiŚ przyznała, iż w tej kwestii "mamy bardzo związane ręce", co jest związane z przyznawaniem pomocy publicznej. "Apelowaliśmy w piątek na radzie unijnej o wprowadzenie jakiegoś mechanizmu na poziomie unijnym tak żeby szczególnie mali i średni przedsiębiorcy mogli mieć też na jakimś poziomie zablokowaną taryfę. Wstępne prace się w piątek rozpoczęły" - przekazała.

Dodała, że Polska w tej sprawie liczy na poluzowanie zasad przyznawania pomocy publicznej, ich poszerzenie. "Tak żeby nie było restrykcyjnych zasad i stworzenie funduszu, który mógłby nam pomóc te środki skutecznie przekazać. Jesteśmy w stanie szybko napisać ustawę i środki przekazać - z tym kłopotu nie mammy. Potrzeba jest tylko, żebyśmy działali w jasnych ramach prawnych na poziomie KE" - powiedziała minister.

Anna Moskwa mówiąc o problemach firm energochłonnych przekazała, że w tej sprawie rozwiązania przygotowywane są przez resort rozwoju i technologii. Poinformowała, że miałby powstać fundusz rekompensat dla takich przedsiębiorstw. (PAP)

autor: Michał Boroń

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gdańsk
-0.2°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:25
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2022-12-03 16:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 19:00
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 12:30
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 12:30
miejsce
Miasto Aniołów, Gdańsk, Chmielna 26
wstęp biletowany