3 grudzień 2019

Małe i średnie firmy inwestują niewiele, to zagrożenie dla polskiej gospodarki

Polską gospodarkę nadal napędza konsumpcja. Natomiast coraz większym zagrożeniem są niewielkie inwestycje małych i średnich przedsiębiorstw.
Koronawirus
pomorskie
54
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

- Konsumpcja gospodarstw domowych będzie nadal główną siłą polskiego wzrostu gospodarczego, ale nie będzie już rosła tak dynamicznie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Środkowej. – Natomiast inwestycje przedsiębiorstw nie są na takim poziomie, jakiego byśmy oczekiwali.

Największe inwestycje są realizowane przez sektor publiczny. Jednak ich skala będzie wygasać ze względu na kalendarz wyborczy, który jest już za nami. Kumulacja tych inwestycji była związana z wyborami samorządowymi. Budżety samorządowe są już „odchudzone”.

Natomiast w sektorze prywatnym wzrost inwestycji dotyczy dużych przedsiębiorstw, zwłaszcza tych z kapitałem zagranicznym.

- Największą bolączką polskiej gospodarki są niewielkie inwestycje małych i średnich firm – ocenia G.Sielewicz. – W związku z sytuacją na rynku pracy te firmy powinny więcej wydawać na automatyzację i robotyzację produkcji, a według ostatnich danych poziom właśnie tych inwestycji obniża się.

Aktualna prognoza wzrostu gospodarczego Coface w Polsce zakłada w 2019 r. 4,4 proc. dynamikę PKB oraz 3,6 proc. w 2020 r.

źródło: MarketNews24.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
54
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2020-04-01 19:00
miejsce
Klub Muzyczny Parlament, Gdańsk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-01 19:30
miejsce
Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-01 20:00
miejsce
Polska Filharmonia Bałtycka,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-04-03 19:00
miejsce
Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk,...
wstęp biletowany