Będzie to szósty mikrolas, który powstanie w Gdańsku w ramach inicjatywy zazieleniania miasta. Takie mikrosiedliska pojawiły się wcześniej m.in. w Oruni Górnej i Gdańsku Południe.
Podobnie jak poprzednie powstanie według metody opracowanej przez japońskiego botanika Akirę Miyawakiego. Naukowiec opracował technikę sadzenia lasów na trudnych terenach i w miastach. Dzięki wykorzystaniu tej metody drzewa rosną do dwóch razy szybciej niż przy tradycyjnych nasadzeniach, a po kilku latach mikrolas staje się samowystarczalnym ekosystemem.
"Podstawą jest odpowiednio przygotowana gleba wzbogacona o 20 ton kompostu wyprodukowanego z bioodpadów segregowanych przez mieszkańców. Dzięki temu rośliny mają najlepsze warunki do wzrostu" – wyjaśnił cytowany w komunikacie prasowym prezes Zakładu Utylizacyjnego Sławomir Kiszkurno.
Zaletą mikrolasów jest też ich naturalna zdolność do retencji wody, pochłaniania zanieczyszczeń i do ochrony przed hałasem. Ponadto stanowią one schronienie dla ptaków, owadów zapylających, płazów i jeży.
Jak podał Zakład, wśród zasadzonych roślin będą m.in. buki, dęby, klony, sosny, brzozy, a także czereśnie ptasie i dzikie jabłonie. Łącznie będzie to 30 rodzimych gatunków drzew, krzewów i roślin runa leśnego.
Urzędnicy zachęcają mieszkańców do włączenia się w akcję sadzenia lasu. Odbędzie się ona w najbliższą sobotę przy ul. Stolema 22. W ramach wydarzenia odbędą się też m.in. warsztaty tworzenia hoteli dla owadów.
"Na wszystkich przybyłych czekać będą ciepłe przekąski i aromatyczna herbata. To doskonała okazja, by połączyć ekologiczną inicjatywę ze świetną zabawą dla całej rodziny" – podano w komunikacie. (PAP)
anm/ joz/
