reklama
kategoria: Ekologia
18 listopad 2023

Kolejny miejski mikrolas zasadzono na Jasieniu

zdjęcie: Kolejny miejski mikrolas zasadzono na Jasieniu / pixabay/6053950
W sobotę przy Pozytywnym Przedszkolu nr 13 na Jasieniu zasadzono blisko 600 drzew i krzewów. Na obszarze 200 m kwadratowych znalazło się łącznie 40 gatunków roślin - podał Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.
REKLAMA

Olimpia Schneider z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku poinformowała PAP, że miejski mikrolas został posadzony bardzo gęsto i zgodnie z metodą sadzenia lasów opracowaną przez wybitnego japońskiego botanika, Akirę Miyawakiego. "Naukowiec opracował technikę sadzenia lasów na trudnych terenach i w miastach. Jedną z głównych jej cech jest przygotowanie gleby" - dodała Schneider.

W gdańskim mikrolesie podłoże zostało przygotowana z wykorzystaniem kompostu produkowanego z bioodpadów w Zakładzie Utylizacyjnym.

Podczas sadzenia drzew prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że w Gdańsku konsekwentnie są rozwijane tereny zielone, zarówno w dużych parkach miejskich, ale i nowych miejscach jak teren obok przedszkola.

Wśród posadzonych roślin są graby, buki, dęby, klony, lipy, czeremchy czy leszczyny. W sumie blisko 40 rodzimych gatunków charakterystycznych dla grądu subatlantyckiego i buczyny pomorskiej, czyli siedlisk leśnych typowych dla Gdańska i okolic.

Miejski mikrolas wymaga mniej pielęgnacji i podlewania po posadzeniu niż w przypadku standardowych nasadzeń. "Co ważne, nie trzeba ich w ogóle nawozić. Badania pokazują, że po pierwszym roku przeżywa aż 97 proc. drzew i krzewów posadzonych metodą Miyawakiego. W mikrolesie nic się nie zmarnuje — liście i drewno zamienią się w cenną, leśną próchnicę, co pozwoli zatrzymać w glebie dużą ilość wody i wiązać węgiel z atmosfery" - podał Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Miejskie mikrolasy rosną też ok. 2 razy szybciej niż drzewa posadzone konwencjonalnie.

Szybki wzrost nie jest jednak najważniejszą korzyścią tej metody sadzenia lasów. Inne korzyści to przede wszystkim: samoregulacja i bezobsługowość (już po 3 latach od posadzenia), magazynowanie wody, ochrona przed hałasem, wspieranie lokalnej bioróżnorodności, pochłanianie pyłów i filtrowanie powietrza. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gdańsk
8.9°C
wschód słońca: 07:00
zachód słońca: 15:58
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gdańsku

kiedy
2024-11-08 17:30
miejsce
Scena Teatralna NOT, Gdańsk, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 18:00
miejsce
Gdański Archipelag Kultury Stacja...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 18:00
miejsce
Klub B90, Gdańsk, Elektryków
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Festoria, Gdańsk, ul. Sobieskiego 13
wstęp biletowany