Umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną
W poniedziałek w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczął się I Kongres Umiędzynarodowienia, poświęcony szkolnictwu wyższemu. Jak przekonują organizatorzy, wydarzenie otwiera szeroką debatę ze środowiskiem akademickim na temat tego, jak mądrze pokierować internacjonalizacją kształcenia na polskich uczelniach.
Obecna na wydarzeniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys podkreśliła, że "umiędzynarodowienie polskiej edukacji wyższej to temat, który wszystkim leży na sercu".
"W perspektywie MSZ istotna jest kwestia jakości tego procesu i zadbanie o to, żeby do Polski trafiały osoby, które rzeczywiście chcą tutaj studiować" - stwierdziła.
"Jesteśmy w tej chwili w realiach dyskusji, którą opinia publiczna nazwała jako +afera wizowa+. Jednym z jej elementów był niekontrolowany napływ migrantów do Polski, w tym osób, które udawały studentów. Nie ukrywam, że z polskiego punktu widzenia jesteśmy zainteresowani tym, żeby procesowi umiędzynarodowienia polskich uczelni wyższych towarzyszyło też to, że osoby, które przyjeżdżają do Polski studiować, faktycznie studia podejmowały, a nie traktowały schengeńskiej wizy, jako środka swobodnego przemieszczania się po terytorium Rzeczpospolitej" – dodała wiceminister.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki zaznaczył, że umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną.
"Żeby osiągać jak najlepsze wyniki w sferze nauki i oświaty, potrzebujemy współpracy. Potrzebujemy przyciągać zagranicznych wykładowców, wysyłać naszych studentów do innych ośrodków badawczych, ale również przyjmować studentów i doktorantów z innych krajów. To pozwala rozwijać naszą naukę i szkolnictwo wyższe, ale również buduje pozycję naszego kraju jako ośrodka akademickiego i przyczynia się do budowy jego wizerunku +soft power+ na arenie międzynarodowej" - mówił.
Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała wskazał, że Kongres Umiędzynarodowienia jest bardzo ważnym wydarzeniem.
"Dla szkolnictwa wyższego i dla nauki umiędzynarodowienie jest czymś właściwie naturalnym, ponieważ nauka, z natury swojej rzeczy, poszukuje prawdy, a prawda jest uniwersalna i nie ma narodowości, ani orientacji politycznej. Ta prawda musi być poszukiwana globalnie" – stwierdził.
Organizatorami I Kongresu Umiędzynarodowienia są Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), International Relations Offices Forum (IROs Forum) oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.(PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ zan/